Historia

Written by wilmonfer on mayo 3, 2015. Posted in Ekwador

Share

Żadne określenie nie jest w stanie oddać uczucia radości, jakie ogarnia umysł człowieka na widok tropików. –Charles Darwin

Nawet gdyby decyzję miała podjąć grupa doświadczonych podróżników, trudno byłoby im wybrać najpiękniejsze miejsce w Ekwadorze. Wciśnięty pomiędzy Peru a Kolumbię Ekwador szczyci się nieprawdopodobną wprost różnorodnością przyrody i bogactwem kultury. Miłośnicy gór będą pod wrażeniem malowniczego pasma północnych Andów. Entuzjaści dżungli oczarowani będą jej dziewiczymi obszarami. Wielbiciele mórz zachwycą się w wielokilometrowym wybrzeżem Pacyfiku i zakochają w przebogatej florze i faunie Wysp Galapagos. Zaletą tych regionów jest nie tylko ich wewnętrzne piękno, ale również atrakcyjne sąsiedztwo.

W granicach terytorialnych Ekwadoru, wielkością zbliżonego do stanu Waszyngton, leży wiele spośród najpiękniejszych parków narodowych świata. Na obszarze ponad 320 kilometrów, podróżnicy znajdą zarówno przybrzeżne niziny na zachodzie kraju oraz wulkaniczne wyżyny w centrum, jak i lasy tropikalne na wschodzie.

Klimat Ekwadoru, leżącego na równiku, również sprzyja podróżnym. Pory roku są tutaj wyznaczane raczej przez ilość opadów niż przez temperaturę powietrza. Ciepły, deszczowy sezon trwa od stycznia do lipca, zaś idealny na wakacyjny urlop okres od maja do grudnia charakteryzuje się mniejszą ilością opadów atmosferycznych oraz umiarkowaną temperaturą

Historia i kultura

Kultura i historia Ekwadoru dorównują swym bogactwem różnorodności przyrodniczej kraju. Podobnie jak w całej Ameryce Łacińskiej, w kulturze Ekwadoru widoczne są wpływy hiszpańskiego kolonializmu oraz rdzennych tradycji plemion prekolumbijskich. Archeologowie datują pierwsze śladu tubylców na 10.000 lat przed naszą erą. W tym okresie na wybrzeżu południowym i na centralnych wyżynach pojawiły się pierwsze plemiona łowiecko – zbierackie.

Do roku 3.200 p.n.e. rozwinęły się trzy główne ośrodki rolnicze, których mieszkańcy zajmowali się wytwórstwem najstarszej znanej ceramiki półkolistej. Plemiona te wyznaczyły pierwsze szlaki handlowe łączące Ekwador z Peru, Brazylią oraz plemionami amazońskimi. W toku rozwoju cywilizacyjnego, przed rokiem 500 p.n.e., powstały główne miasta nadmorskie, których mieszkańcy posiedli wiedzę na temat skomplikowanej obróbki metalu oraz dysponowali umiejętnością nawigacji. Kompetencje te pomocne były w handlu z meksykańskimi Majami.

W 1460 roku, trzy główne plamiona ekwadorskie: Canari, Quitu, oraz Caras, stawiły skuteczny opór inkaskiemu najeźdźcy pod dowództwem Tupac-Yupanqui.

Inkowie wywodzący się z niewielkiego obszaru Peru byli dynamicznym, gwałtownie rozwijającym się plemieniem, które wkrótce stworzyło potężne imperium.

Plemię w ciągu jednego stulecia zdominowało nie tylko Peru, ale również rozpostarło swe wpływy od Boliwii po środkowe Chile. Inkowie budowali masywne, potężne miasta. Stworzyli także gęstą, brukowaną sieć komunikacyjną, na której rozmieścili swoich posłańców odpowiedzialnych za przepływ informacji na obszarze całego imperium. Informacje przekazywane były w języku supełkowym. Przywilejem posłańców był odpoczynek w cieniu drzew posadzonych po obu stronach ówczesnych autostrad.

Pomimo, iż plemiona Canari, Quizu i Caras powstrzymały podbój Tupac-Yupanqui, nie były już w stanie oprzeć się jego synowi, Huayna Capacowi. Po podbiciu Ekwadoru, zdobywca narzucił tubylcom język inkaski zwany Quechua, który do dziś jest powszechnie używany. Na rozkaz Huayna Capaci i dla upamiętnienia zwycięstwa, w pobliżu Cuenca wybudowano potężne miasto Tomebamba. Wielkością i wpływami miasto dorównywało swemu głównemu rywalowi, stolicy Peru, Cuzco. Po śmierci Huayna Capaci w 1526 roku, imperium zostało podzielone pomiędzy jego dwóch synów, Atahualpa oraz  Huascara. 

Atahualpa objął we władanie obszary północne sięgające aż po Tombebamba, zaś Huascar odziedziczył tereny na południe od Cuzco. Podział imperium był zaskakującym krokiem oraz miał decydujący wpływ na jego losy w przededniu przybycia Hiszpanów. Niedługo przed podbojem Pizarro, bracia wszczęli wojnę domową.

Francisco Pizarro wraz ze zbrojną armia liczącą około 180 żołnierzy i niepohamowanym apetytem na złoto dotarł do brzegów Ekwadoru w 1532 roku.

Kilka lat wcześniej odkrywca zawitał na wybrzeże Ekwadoru z pokojowa wizytą. Wtedy właśnie po raz pierwszy usłyszał pogłoski o nieprawdopodobnym bogactwie ekwadorskich miast. Tym razem Pizarro miał zamiar podbić Inków, podobnie jak wcześniej Hernando Cortes meksykańskich Azteków. Pizarro nie mógł wybrać bardziej dogodnego czasu podboju. Tuż przedtem Atahualpa wygrał bratobójczą wojnę, zaś kraj nadal był pogrążony w chaosie. Pomimo początkowego silnego oporu, Inkowie wkrótce ulegli najeźdźcy.

Gubernatorzy hiszpańscy władali Ekwadorem prze blisko 300 lat. Początkowo objęli Limę i Peru, by wkrótce sięgnąć po Wicekrólestwo Kolumbijskie. Hiszpanie zostawili po sobie chrześcijaństwo obrządku rzymsko-katolickiego, architekturę kolonialną oraz dzisiejszy oficjalny język urzędowy. 

Niepodległość została wywalczona w 1822 roku, kiedy to słynny wyzwoliciel Ameryki Południowej Simon Bolivar pokonał armię hiszpańską w bitwie pod Pichincha.

Bolivar zjednoczył Ekwador, Kolumbię i Wenezuelę tworząc “Wielka Kolumbię” (Gran Colombia). Jego marzeniem było zjednoczenie całej Ameryki Południowej i stworzenie republiki konstytucyjnej. Dziś możemy się jedynie zastanawiać jak wyglądałby świat, gdyby jego plan się ziścił.

Po ośmiu latach, lokalne interesy zadecydowały o wystąpieniu Ekwadoru z unii. Kolumbia i Wenezuela również wkrótce się podzieliły.

Historia najnowsza Ekwadoru to historia walki. Długotrwałe spory wewnętrzne pomiędzy konserwatywnym miastem Quito i liberalnym Guayaquil nieraz doprowadziły do gwałtu i przelewu krwi.

U schyłku stulecia przywódcy obu części kraju zostali zamordowani, zaś władze nad krajem objęli, aż po dzisiejsze czasy, dyktatorzy wojskowi.

Demokracja na powrót zawitała do Ekwadoru w wyniku przeprowadzenia pierwszych wolnych wyborów w 1979 roku. 

Pomimo, że walki póki co ucichły, spór graniczny z Peru toczy się do dziś, zaś niedawno rozgorzały ponownie także potyczki w Amazonii.

Podział administracyjny:

Ekwador podzielony jest na 24 prowincje (hiszp. provincias), z których każda posiada własną stolicę administracyjną.

 

divisiones-administrativas

historia1POL

historia2POL

Prowincje podzielone są na kantony, te zaś na parafie (parroquias).

historia3POL

Czy wiesz, że…

 • … przyroda Ekwadoru należy do najbardziej zróżnicowanych na świecie? Rośnie tu ponad 16.000 roślin, w tym ponad 4.000 orchidei.
 • … Ekwador był pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który wyzwolił się spod hiszpańskiego jarzma kolonizacyjnego? Ruch niepodległościowy, który rozpoczął się w mieście Quito, przyniósł mu nową nazwę Luz de América, czyli Światło Ameryki.
 • … Ekwadorczycy uznają Nowy Jork za trzecie co do wielkości miasto ekwadorskie ze względu na to, iż mieszka tam trzy razy więcej Ekwadorczyków niż w całym regionie Cuenca?
 • … najszybciej rozwijające się, choć najmniej medialne miasta portowe takie jak Esmeraldas, Manta, Salinas i Machalaall, podwoiły tempo wzrostu, stając się najbardziej stabilnymi gospodarczo ośrodkami w kraju? Jedynym porównywalnym do nich miastem wewnętrznym jest Nueva Loja.
 • … Quito (stolica Ekwadoru) dysponuje najwyższą kolejką linową na świecie?
 • … Quito posiada największą dzielnicę kolonialną w Ameryce Łacińskiej?
 • … w Guayaquil (największym mieście Ekwadoru) zlokalizowane jest najbardziej nowoczesne lotnisko Ameryki Południowej?
 • … słynne kapelusze panamskie w rzeczywistości pochodzą z Ekwadoru?
 • … Guayaquil stało się pierwszym “inteligentnym miastem”, które wdrożyło system darmowego Internetu dostępnego za pośrednictwem hot-spotów?
 • … Ekwador jest jedynym państwem, gdzie można stać jednocześnie na obu półkulach Ziemi?!

Regiony

Ecuador_regions_map

Amazońskie Lasy Deszczowe
Wyżynne Andy
Przybrzeżne Niziny
Wyspy Galapagos
Odizolowany archipelag, znany na całym świecie z bogactwa natury oraz prowadzonych badań,
dotyczących teorii ewolucji Darwina.

Miasta:

 • Quito – druga najwyżej położona stolica na świecie, z doskonale zachowanym centrum kolonialnym.
 • Baños– stolica ekwadorskich atrakcji leżąca u stóp aktywnego, plującego pyłem i lawą wulkanu Tungurahua. Tuż obok znajdują się gorące źródła z mineralnymi wodami termalnymi.
 • Cuenca – trzecie największe miasto w Ekwadorze, wpisane na listę zabytków UNESCO
 • Guayaquil – największe w kraju miasto z największym portem
 • Loja – najstarsze miasto kolonialne
 • Otavalo – oddalone o zaledwie dwie godziny drogi od stolicy niewielkie miasteczko, słynne ze swych sobotnich targów rzemieślniczych oraz handlu żywym inwentarzem
 • Ibarra – miasto położone pomiędzy Quito i granicą północną, z populacją na poziomie około 100.000 mieszkańców
 • Riobamba – początek słynnej trasy kolejowej Nariz del Diablo oraz brama do Góry Chimborazo, najwyższego szczytu Ekwadoru

Inne atrakcje turystyczne

 • Canoa – niewielkie, malownicze miasteczko położone przy plaży.
 • Esmeraldas – jedna z najbardziej popularnych wysp Ekwadoru.
 • Guamote – autentyczna i kameralna, a jednocześnie łatwo dostępna wioska w Andach.
 • Guaranda – Serce Ekwadoru, słynące ze swoich imprez karnawałowych.
 • Mindo – doskonały punkt ornitologiczny położony pośród gęstej dżungli.
 • Montañita – słynna na całym świecie plaża surferów.
 • Puerto López – tak zwane “Galapagos Biedaków”.
 • Puyo – stolica ekwadorskiej Amazonii.
 • Quilotoa słynące z jezior, wulkanów, rzemiosła i tradycyjnego jedzenia.
 • Salinas – region znany z pięknych plaż oraz nadmorskich restauracji.
 • Tena – miasto leżące w dżunglii.
 • Vilcabamba – dolina długowieczności.
Parki narodowe
 • Park Narodowy Cotopaxi
 • Rezerwat Geobootagiczny Pululahua
 • Rezerwat Cuyabeno
 • Park Narodowy Podocarpus
 • Rezerwat Ekologiczny Mache-Chindul
 • Park Narodowy Machalilla
 • Rezerwat Ekologiczny El Angel
 • Rezerwat Cotacachi-Cayapas
 • Rezerwat Cayambe Coca
 • Rezerwat Antisana
 • Park Narodowy Sumaco Napo Galeras
 • Rezerwat Pasochoa
 • Park Narodowy Cotopaxi
 • Park Narodowy Ilinizas
 • Park Narodowy Llanganates
 • Park Narodowy Sangay
 • Rezerwat Leśny Chimborazo
 • Park Narodowy Cajas
 • Kamienny Las w Puyango
 • Park Narodowy Yasuní
 • Rezerwat Biologiczny Limoncocha
 • Park Narodowy i Rezerwat Morski Galapagos
 • Rezerwat Cayapas-Mataje
 • Rezerwat Mache-Chindul
 • Park Narodowy Machalilla
 • Rezerwat Ekologiczny Manglares Churute
Share